آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۳۳۵۳۴
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۰/۱۱ - ساعت ۱۹:۲۵
مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی گفت:

زلزله ۴ ریشتری در مرز خراسان شمالی خسارت نداشت

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی گفت: زلزله ۴ ریشتری در مرز ترکمنستان، که مناطقی از شهرستان مرزی راز و جرگلان این استان را هم لرزاند، خسارتی نداشته است.
زلزله ۴ ریشتری در مرز خراسان شمالی خسارت نداشت,خراسان شمالی+راز و جرگلان+زلزله

به گزارش پایگاه خبری راز و جرگلان، جواد نظری چهارشنبه شب به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هنوز گزارشی مبنی بر وارد آمدن خسارتی از ناحیه این زلزله به دست ما نرسیده است.

زلزله‌ای به بزرگی چهار درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر)، چهارشنبه شب شهر یکه‌سعود، مرکز بخش جرگلان در شهرستان مرزی راز و جرگلان خراسان شمالی را لرزاند.

براساس اعلام مرکز لرزه نگاری کشور وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، زمان وقوع این زمین لرزه ساعت ۲۱ و ۱۷ دقیقه و ۲۴ ثانیه و در عمق ۱۳ کیلومتری زمین رخ داده است.

براساس این گزارش، مختصات جغرافیایی این زمین لرزه ۳۸.۳۱ درجه عرض شمالی و ۵۶.۳۱ درجه طول شرقی بوده است.

استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است. زمین لرزه ای با قدرت ۶.۲ درجه ریشتر بهمن سال ۱۳۷۵ و زلزله ۵.۷ ریشتری اردیبهشت ماه سال ۹۶ در بجنورد و مانه وسملقان، خسارات جانی و مالی به دنبال داشت.  

انتهای پیام/


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر


پایگاه خبری تحلیلی اخبار راز و جرگلان